Okres dojrzewania to okres trudny zarówno dla rodziców, jak i samej nastolatki. W tym czasie rośnie jej potrzeba autonomii i uzewnętrzniania własnego ja. Z kolei intensywny wzrost fizyczny i psychiczna metamorfoza sprawiają, że konieczna jest także zmiana mebli i aranżacji pokoju. Z wielu powodów nie należy to jednak do zadań łatwych. Jak urządzić pokój dla nastolatki?

Potraktuj nastolatkę jako partnera

Nie ważne, czy chodzi o zmianę mebli czy nowy kolor ścian. Nastolatka ma już swoje zdanie i dlatego należy ją włączyć do dyskusji. Decyzje najlepiej jest podejmować wspólnie. Nastolatka będzie w głównej mierze kierować się względami estetycznymi, podczas gdy rodzice większą uwagę zwrócą na funkcjonalność czy trwałość mebli. Nasze pomysły muszą jednak zostać przez dziecko zaakceptowane. Najlepiej przygotować kilka propozycji i przedyskutować je z nastolatką.

Myśl przyszłościowo

Okres dojrzewania to czas intensywnego wzrostu. Trzeba to wziąć pod uwagę kupując meble. Z pewnością warto kupić większe łóżko, nawet jeśli wydaje się trochę na wyrost - w perspektywie lat, kiedy dziewczyna urośnie, będzie jednak idealne. Dobrze także mieć na uwadze, że będzie zwiększać się w jej życiu ilość obowiązków szkolnych, co wymaga dodatkowego miejsca na książki, notatki czy segregatory. Również szafa powinna być większa, nawet jeśli aktualnie trudno jest ją zapełnić. Z pewnością przybędzie więcej akcesoriów, odzieży i butów, które trzeba gdzieś schować.

W jakim stylu powinny być meble? To trudne pytanie, ponieważ nastrój i gust nastolatki szybko ulega zmianom. Nie warto stawiać więc na wyraziste projekty czy kolory. Lepiej postawić na proste w formie meble, do których można dobrać różnego typu dodatki, i tym samym modyfikować w razie potrzeby charakter aranżacji. Należy także zwrócić uwagę na kolorystkę. Uniwersalnością cieszą się meble szare i białe, które jednocześnie prezentują się bardzo nowocześnie i powinny przypaść nastolatce do gustu. Duży wybór stylowych, ale prostych w formie mebli można znaleźć na stronie naszego sklepu internetowego BAMI pod adresem https://www.bami.pl.

Urządzanie pokoju nastolatki nie należy do zadań łatwych. W wyborze aranżacji czy mebli będzie się ona kierować emocjami, podczas gdy rodzice stawiają bardziej na funkcjonalność. Na szczęście, nie musi to powodować konfliktów. Warto szukać rozwiązań kompromisowych i zachęcać nastolatkę do wyszukiwania aktualnie atrakcyjnych dla niej elementów dekoracyjnych, które nadadzą jej pokojowi odpowiedniego klimatu.